Vize İşlemleri

St.Petersburg Vizesi

Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ülke vatandaşları vizesiz olarak seyehat edebilirler.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yeşil pasaporta sahip olanlar vizesiz olarak seyehat edebilirler.
Türkiye Cumhuriyeti'nden diğer pasaportlara sahip olanlar elektronik vize işlemi ile kısa sürede ve kolayca vizelerini alarak seyehat edebilirler. Elektronik vize ilgili detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Rusya Federasyonu St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde elektronik vizeler uygulanacaktır

18 Temmuz 2019 tarihli 347 sayılı Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Kararnamesi gereği Rusya Federasyonu St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren yapılacak seyahatlerde elektronik vizeler uygulanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dahil olmak üzere yabancı uyruklu vatandaşlar, St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatler için tek girişli ticaret, insani ve turistik elektronik vize alabileceklerdir.

Elektronik vize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Rusya Dışişleri Bakanlığı’na ait http://electronic-visa.kdmid.ru web-sitesinde dolduracağı başvuru formuna istinaden planlanan seyahatten en az 4 takvim günü öncesinde, bilgisayar dosyası şeklinde dijital fotoğraf eklenmek sureti ile ücretsiz olarak verilmekte, elektronik vizenin düzenlenmesi için başka bir belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır.

Elektronik vizeler, düzenlenme tarihinden itibaren en fazla 30 günlük süre için verilecek ve giriş tarihinden itibaren en fazla 8 gün kalma hakkı tanıyacaktır.

St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatler için kullanılacak elektronik vizeler, anılan bölgede bulunan Rusya Federasyonu aşağıdaki hudut kapılarında geçerli olacaktır:

‘’Pulkovo’’ Hava Hudut Kapısı;

‘’Vısotsk’’, ‘Bolshoy Port Sankt Peterburg’ (Deniz Garı / Morskoy vokzal), ‘Passajirskiy Port Sankt Peterburg’ Deniz Hudut Kapıları; 

‘’Ivangorod’’, ‘’Torfyanovka’’, ‘Brusniçnoe’’, ‘’Svetogorsk’’ Kara Hudut Kapıları;

‘İvangorod’ Yaya Hudut Kapısı. 

St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne demiryolu ile yapılacak seyahatlerde elektronik vizeler, teknik sebeplerden dolayı halen geçerli olmayacaktır.

St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatler için elektronik vize almış bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar, ancak St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi dahilinde bulunma ve seyahat etme hakkına sahiptirler. 

Nakliyat şirketleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının geçerli elektronik vizelerinin olup olmadığını http://evisacheck.kdmid.ru/ adresindeki internet sayfasında kontrol edebileceklerdir.

Yabancı uyruklu vatandaşlar, elektronik vizenin düzenlenmesi için kendileri tarafından sunulan kişisel bilgilerin doğruluğundan şahsen sorumludurlar. Adın (Adların), soyadın yazılışı, pasaportta belirtilenler ile tamamen (harfiyen) aynı olacaktır. Bu bilgilerin pasaporttaki bilgilerle (uyruk, soyad, ad (adlar), doğum tarihi, cinsiyet ve pasaport numarası) kısmen veya tamamen farklı olması ya da kendilerine ait olmayan fotoğrafların ibraz edilmesi halinde, yabancı uyruklu vatandaşların Rusya Federasyonu devlet sınırındaki kontrol noktasında Rusya'ya girmelerine izin verilmeyecek, doğru olmayan bilgilere dayanılarak verilen elektronik vizeler iptal edilecektir. Elektronik vize alınması için doldurulacak başvuru formunda öngörülen hanelerdeki sembol sayılarının yabancı uyruklu vatandaşın adı-soyadı için yeterli olmaması halinde, bu durum istisna kabul edilecektir.

Online bildiri özeti toplama sistemi Zkongre